Dzisiaj w Centrum Inwestora kilka słów o jednej z zasad na jakich każdy z nas może wynajmować mieszkanie. Na początek wyróżniamy:
1. Najem prywatny w ramach, którego mamy do wyboru dwie możliwości:
– opodatkowanie na zasadach ogólnych
– zryczałtowany podatek dochodowy
2. Najem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej
Najem na zasadach ogólnych – jest to opodatkowanie uzyskanego dochodu w danym roku podatkowym 17% podatkiem do kwoty progu 85.528,00 zł, a po przekroczeniu w/w progu płacimy podatek dochodowy w wysokości 32%. Co bardzo ważne dochody z najmu łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi wg skali np. dochodu z umowy o pracę, emerytury,umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Wybierając tę formę opodatkowania podstawą do wyliczenia podatku jest dochód = przychód minus koszty. Zaletą tej metody jest możliwość zaliczania wielu wydatków do kosztów uzyskani przychodów np.:
– opłaty za wspólnoty, wodę, energię gaz pod warunkiem, ze najemca nie jest zobowiązany do ich uregulowania
– wyposażenie- np. meble, agd
– amortyzacja lokalu
– wydatki na remont
– koszty ubezpieczeń
– odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości
Małżonkowie mogą się rozliczać po połowie – jeśli istnieje między wspólnota majątkowa lub całość może rozliczać jedno z nich po złożeniu oświadczenie do Urzędu Skarbowego.
Kiedy warto wybrać tę formę opodatkowania:
1. Ponosimy wysokie koszty tj. remontujemy, wyposażamy mieszkanie, z reguły ma to miejsce w pierwszym roku wynajmu. Może się nawet zdarzyć że na początku nasze koszty przewyższą przychody w takie sytuacji mamy prawo doliczyć stratę z najmu uzyskanego w kolejnych latach podatkowych, czego nie możemy zrobić w przypadku ryczałtu
2. Oczywiście gdy nie „wpadamy w drugi próg podatkowy”
3. Należy także rozważyć pracochłonność w/w metody, najmniej czasu zajmie na ryczałt, najem wg skali to konieczność dokumentowania wydatków.
4. Kiedy kupiliśmy stary lokal i możemy go amortyzować w ciągu 10 lat (o szczegółach).
Witamy w Centrum Inwestora 🙂