Tym razem inny autor, którego książki także są w naszej bibliotece – Brian Tracy. Brian Tracy urodzony w 1944 roku jest znanym pisarzem i mówcą. Stał się specjalistą w zakresie osobistego rozwoju i psychologii sukcesu. Wydał kilkadziesiąt książek z których duża część ukazała się także w Polsce. Tematyka w zasadzie zbliżona – rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój swojej osobowości w celu osiągnięcia sukcesu życiowego.

“Nawyki warte miliony” – jak nauczyć się zachowa przynoszących bogactwo zostały napisane w 2017 roku, a tłumaczenie na nasz ojczysty język miało miejsce w 2019 roku – wtedy też nabyliśmy książkę. Nie była to pierwsza książka autora, którą posiadamy – wiedzieliśmy czego się spodziewać po treści. W skrócie można zdefiniować to cytatem na wstępie książki “Jesteś tym, co robisz”, “Nawyk, mój przyjacielu, jest praktyką stosowaną tak długa, że w końcu tworzy jedność z daną osobą.”Euenus. Książka podzielona jest dodatkowo na 12 rozdziałów w których autor porusza różną tematykę związaną ze wspomnianymi nawykami.

Podczas lektury tej pozycji czytelnik ma możliwość obcowania z bardzo dużą ilością treści motywującej do działania, wyjaśniającej w prosty sposób dlaczego życie czytelnika wygląda w taki, a nie inny sposób. “Jesteś tu, gdzie jesteś, i jesteś tym, kim jesteś, tylko dzięki sobie. To, kim jesteś dzisiaj – i kim będziesz kiedykolwiek w przyszłości – zależy całkowicie od Ciebie. Twoje obecne życie jest całkowitą sumą Twoich wyborów, decyzji i działań, które podjąłeś aż do dnia dzisiejszego. Możesz wykreować własną przyszłość, zmieniając swój styl działania. Możesz zacząć podejmować inne decyzje i dokonywać innych wyborów – takich, które będą bardziej spójne z tym, kim chcesz być i co chcesz osiągnąć w życiu.”  – na marginesie, jeżeli drogi czytelniku oglądałeś McImperium – opisywany tutaj: https://blog.100sio.pl/biblioteka-film-mcimperium-rezyseria-john-lee-hancock/ to zwróciłeś pewnie uwagę, że cytat bardzo przypomina scenę z początku filmu, gdzie bohater Ray Kroc odsłuchuje płyty na gramofonie w pokoju hotelowym. Idąc dalej sukces jako definicja “Sukces to zdolność do tego, aby żyć tak, jak chcesz, robiąc to, co lubisz najbardziej, i będąc otoczonym przez ludzi, których podziwiasz i szanujesz.” .

Książka wskaże nam jeden bardzo istotny fakt (tzn. jest ich wiele ale o tym chciałbym napisać szczególnie), że nawyki są wyuczone, zarówno te dobre jak i złe. Jak wiemy dużo łatwiej być niejako leniem niż osobą pracują 60 godzin tygodniowo, ale zarówno pierwszy nawyk i jak drugi można wypracować. Mniej wysiłku oczywiście zajmuje opcja pierwsza ale czy tak ma wyglądać życie. Wędrując do treści, gdzie mamy wyjaśnienie dlaczego jesteśmy w danym miejscu to niestety ale pisząc, że to tylko subiektywne odczucia jest w tym bardzo dużo racji. Trudniej pracować na dobrymi nawykami, zwykle efekty są widoczne dużo później. “Cały sekret udanego życia polega na tym, żeby odkryć swoje przeznaczenie, a potem je realizować.” – Henry Ford

“Idąc dalej to, kim jesteś i kim będziesz, prawie w całości zależy od Twoich myśli, uczyć i zachowań. Większość psychologów zgodnie twierdzi, że aż 95% procent tego, co myślisz, czujesz i robisz, jest bezpośrednim skutkiem Twoich nawyków.”  Zmiana we wszystkim zaczyna się od określenia celów w życiu. Jak każdy cel także i ten, który sobie wyznaczymy będzie wymagał planu i zaangażowania. Plan jak każdy inny powinien dzielić się na etapy i nie jako nic nie powinno pozostawić się przypadkowi. W kolejnej części autor pisze o podwalinach sukcesu finansowego bogatych osób, schemat działa mniej więcej tak, założenie ludzi mających plan jest taki aby biznes (niezależnie co to jest i jaka jest jego forma) pracowały dla danej osoby dając rentowność netto na poziomie 8-10% rocznie, te pieniądze (biznes) dalej reinwestuje te same pieniądze i otrzymujemy efekt procenta składanego – Albert Einstein pięknie zdefiniował jego istotę „Procent składany to ósmy cud świata. Ci, którzy go rozumieją, zarabiają na nim. Ci, którzy nie rozumieją, muszą go zapłacić”. jeżeli przyjmiemy, że większość osób mająca cel jest cierpliwa, a cel rozłożony w czasie na 20 lat lub 30 lat to otrzymuje odpowiednio od 4,66 do 6,72, a w późniejszym wariancie 10,06 do 17,45 przy założenie włożenia 1 jednostki. Oczywiście pomijamy inflację itp. jest to przykładowy pogląd, że cierpliwość z dobrym planem może dać niewyobrażalne efekty. Gdybając jeżeli zaczniemy w wieku 20 lat / 30 lat to na między 40 a 60 bez wątpienia będziemy mieć bardzo duże prawo wyboru do formy spędzania czasu, a biznes dalej będzie mógł funkcjonować, ponieważ zdobyte doświadczenie przez tak długi czas powinno pozwolić rozwinąć go nie mniej niż bardzo dobrze.

Podsumowując na koniec – warto przeczytać prawie 320 stron treści, każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. Klasycznie cytat: “Sława to para wodna, popularność to przypadek, bogactwo znika, a ci, którzy dzisiaj wiwatują, jutro będą przeklinać; jest tylko jedna rzecz, która przetrwa: charakter.” – Horace Greely. Zapraszam do lektury 🙂

Krzysztof Stosio

 

Udostępnij na Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę uzupełnić to pole
Proszę uzupełnić to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu