Ta pozycja wpadła do naszej biblioteki poprzez jakiś odnośnik w innej książce. Autorem jest znany Napoleon Hill, który napisał kilka naprawdę dobrych pozycji i to w czasach kiedy nikt zbytnio nie przywiązywał wagi do pozytywnego myślenia. Inspiracją dla Napoleona było spotkanie z Andrew Carnegie, który to w swój szczególny sposób rzucił wyzwanie młodemu człowiekowi czy podejmie się wyzwania zbadania tajemnicy sukcesu ludzi w USA. Czynnikiem weryfikującym czy warto wesprzeć Napoleona był czas jaki dał do namysłu Andrew. Odliczał niecałą minutę – Napoleon podjął decyzję we właściwym czasie. Andrew Carnegie, który zbił majątek na branży przemysłowej miał swoją złotą zasadę polegającą na tym, że jeżeli ktoś nie potrafi podjąć decyzji w ciągu 1 minuty tzn. że mało jest możliwe aby dana osoba w przyszłości podjęła jakieś wyzwanie.

Praca Napoleona Hilla nad książka trwała kilkanaście lat ale treść zawartą w książce czyta się jednym tchem. Pomimo upływu lat od pierwszego wydania, wielomilionowych nakładów w różnych językach to jestem przekonany, że tylko nieliczni sięgają do jej treści, a to wielki błąd. Naprawdę te kilkanaście rozdziałów w sposób fantastyczny prowadzi przez przecież oczywiste sprawy ale jakże odległe chociażby dla nauki przedsiębiorczości w szkołach, w domach. Żartując nie do końca przekonał mnie aspekt metafizyczny w jednym z rozdziałów ale pozostała całość jest naprawdę bardzo motywująca.

W książce opisano kilka ciekawych historii jak to różnym osobom udawało dorobić majątku w wyniku zdarzeń, jednak zwykle (w zasadzie zawsze) nie były to przypadki (jak np.: lotto) tylko efekty ciężkiej pracy nad sobą i swoimi słabościami. Zacytuję kilka ciekawych stwierdzeń z książki:

“Człowiek osiąga taką wielkość, jaką wyznacza mu skala jego myślenia.”

“Ludzie są wynagradzani głównie nie za to, co wiedzą, lecz przede wszystkim za użytek, jaki czynią z tego, co wiedzą. ”

“Życie jest partią szachów, w której twoim przeciwnikiem jest czas. Jeśli wahasz się przed wykonaniem ruchu lub też zaniedbasz ruchu właściwego, twoje figury zostaną usunięte z szachownicy przez czas. Grasz z przeciwnikiem, który nie znosi niezdecydowania. ”

“Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć.”

Moim zdaniem obowiązkowo trzeba przeczytać 13 wspomnianych w książce zasad sukcesu. W życiu nic nie przychodzi łatwo o czym już pisałem wcześniej ale wspierając się dobrymi lekturami łatwiej rozwijać motywację w realizacji założonych sobie celów. Zważywszy, że książkę (Myśl i bogać się.) można kupić czasami za kilka złotych, a nową za dwadzieścia kilka złotych (zresztą jak większość książek, których wkład jest bezcenny) to zawsze zastanawia mnie, że mimo wszystko tak niewiele osób przekracza swoje regularne schematy ciekawości – jak to jest się stało lub dlaczego innym się udało zrobić coś nieprzeciętnego. Wiedza leży w książkach i czeka od zawsze na każdego, kto się po nią schyli 🙂

 

Udostępnij na Facebook

1 Komentarz. Leave new

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę uzupełnić to pole
Proszę uzupełnić to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu