Książka (pierwsza edycja wydana w 1926 roku) trafiła do naszej biblioteki jako jedna z ciekawych książek wymienionych podczas lektury innej o tematyce biznesowej. Fenomenem tej jest fakt, że ma prawie 100 lat oraz opiera się na prostych historiach dotykających mieszkańców starożytnego Babilonu. Autor prowadził swoje publikacje w postaci broszur, a ich olbrzymia popularność edukacyjna sprawiła, że zainteresowały się nimi banki oraz firmy ubezpieczeniowe.

Lektura prowadzi nas 10 różnych historii, jednakże wszystkie związane są z finansami. Czyta je się szybko, a ich przekaz jest tak obrazowy i jasny, że powinien przekonać każdego kto zechce pochylić się nad jej stronami. Całość można sprowadzić do tego, że trzeba ciężko pracować (kolejna książka to podkreśla), być uczciwym, spłacać długi, a zarobionym środkom pozwolić pracować na kolejne środki pieniężne. Przykładem, który dość szczególnie zapadł w pamięci to, że ile czasu musimy pracować na naszą pierwszą złotą sztabkę (traktuję to na nasze pierwsze oszczędności), kluczem do sukcesu jest stworzyć swego rodzaju łańcuch polegający na tym, że złota sztabka dobrze zainwestowana da srebrną, a srebrna ponownie zainwestowana da miedzianą. Koło zamyka się w momencie kiedy te kolejne sztabki dają możliwość powstania tej złotej głównej – jest w tym toku myślowym wiele analogii do schematu działania Raya Kroca (o innych nie będziemy jeszcze pisać).

Kończąc, krótkie streszczenie – cytat z książki “Nieodłącznym aspektem osiągnięć zaś jest możliwość porażki i ryzyko przegranej. Przejście po linie rozłożonej na podłodze nie jest żadnym osiągnięciem. Tam, gdzie nie ma ryzyka, nie ma też dumy z osiągnięcia, nie ma też zatem szczęścia. To możemy osiągnąć, jedynie posuwając się do przodu, zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo, w duchu pionierskim. Musimy podjąć ryzyko, z którym wiąże się wolny handel, ponieważ jest to jedyny sposób na gospodarczą wolność. Nie ma innego.”

Udostępnij na Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę uzupełnić to pole
Proszę uzupełnić to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu