Lisa Randall – ekspert w dziedzinie fizyki cząstek, teorii strun i kosmologii. Zajmowała stanowisko profesora w Princeton, MIT i Harvardzie. Jest jednym z najczęściej cytowanych fizyków w jej dziedzinie. Rozgłos przyniosła jej praca nad dodatkowymi wymiarami. Razem z współpracownikiem Ramanem Sundrumem stworzyła model, według którego świat, w którym żyjemy, jest czterowymiarową czasoprzestrzenią, tzw. braną, zanurzoną w pięciowymiarowej wygiętej czasoprzestrzeni zwanej antydesitterowską, w której piąty wymiar jest ukryty. W pięciowymiarowej wygiętej czasoprzestrzeni grawitacja, masy i energie cząstek elementarnych są różne w różnych jej miejscach. Lisa Randall to członkinia  National Academy of Sciences, American Philosophical Society i American Academy of Arts and Sciences. Otrzymała wiele nagród i honorowych stopni naukowych. W 2007 znalazła się na liście „100 najbardziej wpływowych osób” ogłoszonej przez magazyn Time.
“Ukryte wymiary Wszechświata” książka, która przenosi czytelników w fascynującą podróż śladami odkryć w dziedzinie fizyki. Wszechświat ma wiele tajemnic. Być może oprócz znanych nam trzech skrywa również dodatkowe wymiary przestrzeni. Niewykluczone nawet, że tuż obok naszego Wszechświata znajduje się inny wszechświat, niewidzialny i nieosiągalny przynajmniej na razie. Autorka wyjaśnia skomplikowane wątki toczących się debat naukowych na temat teorii względności, mechaniki kwantowej i grawitacji. Zastanawia się nad najbardziej fundamentalnymi pytaniami stawianymi przez Naturę. Lisa Randall prezentuje zaskakujące możliwości w fizyce, które do niedawna pojawiały się wyłącznie w fantastyce naukowej. Nas czytelników przenosi do ukrytych wymiarów stanowiących podstawę naszego Wszechświata i tłumaczy idee naukowe. Teorie rozpracowane przez Lisę Radall i jej kolegę Ramana Sundruma wywodzą się ze starej idei Kaluzy i Kleina – o dodatkowych wymiarach. Jednakże Kaluza nie dożył renesansu swego dzieła, zmarł bowiem w r. 1954. Czy mógł stać się jednym z największych fizyków gdyby Einstein pozwolił mu bez zwłoki opublikować swą przełomową pracę? Tego się już nie dowiemy. Autorka z ogromną  pasją opowiada o odkryciach i teoriach, jakie zajmują współczesnych kosmologów i astronomów. Tłumaczy, jak wiele trudności sprawia naukowcom udowodnienie wysuwanych hipotez i jak wiele teorii wciąż nie może doczekać się potwierdzenia.
Książka godna polecenia a jej przystępne wprowadzenie do fascynującej teorii współczesnej fizyki, sprawi że z ciekawością zanurzymy się w lekturze.
                                                                                                                            Agnieszka Bykowska

Udostępnij na Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę uzupełnić to pole
Proszę uzupełnić to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu