Kolejny raz powracam do naszej biblioteki, gdzie znajduje się kolejna książka, której autorem jest Robert T. Kiyosaki. Tym razem jest to tytuł “Młody Bogaty Rentier”. Wydana w 2002 roku, także została uznana jako bestseller wspomnianego autora. Klasycznie tematyka książki to finanse osobistych połączone z planowaniem wolności finansowej oraz potencjalnymi sposobami zmierzania w jej kierunku.
Czym jest wolność finansowa każdy z nas wie (przynajmniej powinien) – jest to brak przymusu pracy zarobkowej w celu utrzymania swojego standardu życia na poziomie satysfakcjonującym. Tematem przewodnim książki jest omówienie wszelkiego rodzaju dźwigni, które zwiększają szansę na uzyskanie wolności. Książka tradycyjnie posiada wstęp oraz 4 części:
- Dźwignia Twojego umysłu
- Dźwignia Twojego planu
- Dźwignia Twojego działania
- Dźwignia pierwszego kroku
W każdej części poruszane są inne problemy, które zostały wskazane w/w tytułowych częściach. Pierwszą dobrze odda cytat: “Bogaty ojciec mawiał: “Jedna z zasadniczych różnic między bogatymi, a biednymi polega na tym, że ci drudzy częściej mówią “Nie stać mnie na to””. I dodawał: “W szkółce niedzielnej nauczyłem się, że “słowo ciałem się stało”. Biedni używają ubogiego słownictwa; ubogie słownictwo czyni ludzi ubogimi. Twoje słowa stają się ciałem.” – podsumowując to jak mówisz oraz o czym mówisz, a co najważniejsze jak i o czym myślisz odzwierciedli Twoje życie w przyszłości drogi czytelniku. Owszem myślenie i mówienie niewiele da bez planu i o tym mówi część druga książki. Tutaj także posłużę się cytatem: “Koncepcja pracy przez całe życie, oszczędzania i odkładania pieniędzy na konto emerytalne – to plan bardzo powolny. Jest odpowiedni i sensowny dla 90% ludzi, ale nie dla tych, którzy chcą zostać młodymi i bogatymi rentierami. Jeśli chcesz należeć do tych ostatnich, musisz mieć plan szybszy od planów większości ludzi. Smutne jest to, że tak naprawdę wystarczy mieć jakikolwiek plan aby być szybszym od większości ludzi.
Przeskakując dalej do części trzeciej to jest dźwigni działania. Cytat: “Gadanie nic nie kosztuje. Naucz się patrzeć i dostrzegać. Czyny mówią głośniej niż słowa. Raczej obserwuj, co ktoś robi, niż słuchaj tego, co mówi.” Wspominałem o nawykach, zwłaszcza tych złych przyzwyczajeniach, które drenują nasze codzienne portfele. O dziwnej zależności, co do akceptacji utraty wartości sprzętu rtv, agd, samochodów itp oraz zaciągania na ten cel kredytów konsumpcyjnych przy całkowitym sprzeciwie podjęcia woli zaciągnięcia kredytu “inwestycyjnego”, a już tym bardziej edukacji finansowej, gdzie naprawdę czasami wystarczy przeczytać jedną książkę aby zrozumieć w jakiej iluzji toczy się nasze obecne życie.
Ostatnią część pozostawię bez komentarza ale tradycyjnie zacytuję złotą myśl: “Pierwszy krok polega na podjęciu decyzji, w jakim świecie chcesz żyć – mawiał bogaty ojciec. – Czy ma to być świat biednych klasy średniej czy też świat bogatych? Czyż większość ludzi nie wybrałaby świata bogatych? – zapytałem. – Nie – zaprzeczył bogaty ojciec. – Większość ludzi marzy o życiu w świecie bogatych, nie stawia jednak pierwszego kroku – nie podejmuje decyzji. Kiedy już ją naprawdę podejmiesz, nie będzie drogi odwrotu. W tym momencie w Twoim świecie zmieni się wszystko.”
Polecam 🙂
Krzysztof Stosio