Pożyczki społecznościowe to jeden z wielu segmentów wykorzystujących rozwój dostępności internetu oraz mediów społecznościowych. Pożyczki takie zaczynają stanowić coraz istotniejszą możliwość pozyskiwania kapitału na realizację swoich planów o dowolnym przeznaczeniu. Pożyczka jak sama nazwa sugeruje polega na pożyczeniu pieniędzy przez osobę chcącą pożyczyć te pieniądze za wynagrodzeniem innej osobie, które potrzebuje pieniędzy, które jest skłonna je pożyczyć na określonych warunkach finansowych z określonym terminem i formą spłaty.
Dominującą przyczyną chęci pożyczania niejako sobie nawzajem przez społeczeństwo jest uciążliwy proces pozyskiwania kapitału w banku. Jeżeli do tego dodamy koszty często bardzo wysokich prowizji oraz wszelkiego rodzaju ubezpieczeń, bardzo dużej ilości papierów oraz konieczności osobistej wizytacji w banku to pożyczki społecznościowe stanowią idealną alternatywę. Wg różnych statystyk spłacalność w zależności od umiejętności osób zarządzających ryzykiem swojej inwestycji czyli osób pożyczających innych osobom za wynagrodzeniem swoje pieniądze sięga od 90% do 98% wszystkich udzielonych pożyczek. Jest to bardzo duży współczynnik, ponieważ maksymalne oprocentowanie wynosi obecnie 7,2% i zwykle pożyczkobiorca dokłada dobrowolną prowizję na rzecz niejako inwestora w swój pomysł nierzadko inwestor osiąga zwrot z pożyczki w kwocie rzędu 15% rocznie lub więcej. Tym samym łatwo policzyć, że przy nawet 15% rocznie i 90% skuteczności otrzyma się dużo lepszą stopę zwrotu niż w banku, na obligacjach.
Z drugiej strony pożyczkobiorca jak skumuluje koszty poniesione przy tradycyjnej pożyczce w banku oraz ilość wymaganej dokumentacji otrzyma praktycznie taki sam produkt jak w banku, różnica polega tylko na tym, że po regularnym i terminowym regulowaniu swoich zobowiązań pożyczkobiorca podczas kolejnych pożyczek będzie mógł cały proces przejść łatwiej ponieważ społeczeństwo pożyczkowe będzie już znało zachowanie pożyczkobiorcy, a jego wiarygodność wzrośnie w wyniku rzetelnej realizacji umowy.
Na przestrzeni ostatnich lat nastąpił znaczny wzrost tego segmentu usług niejako finansowych. Bardziej zainteresowane swoim portfelem osoby traktują pożyczki społecznościowe jako bardzo dobrą alternatywę dla swoich inwestycji lub po prostu ich dywersyfikację. Pożyczkobiorcy, którzy dłuższy czas są rzetelni otrzymują możliwość niejako od ręki zebrania odpowiedniej puli pieniędzy w celu realizacji swoich założeń prywatnych, gospodarczych lub innych.
Krzysztof Stosio