Problemy ekonomiczne próbuje nam przybliżyć w książce „Krótka historia ekonomii” Niall Kishtainy. Autor był pracownikiem Wydziału Historii Gospodarczej London School of Economics and Political Science, rządowym doradcą do spraw polityki gospodarczej oraz pracował dla Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Afryki. To jego kolejna książka upowszechniająca ekonomię.

W książce znajdziemy przegląd najważniejszych pojęć i teorii ekonomicznych, ułożonych chronologicznie, od starożytności aż po współczesny nam kryzys finansowy. Jej strukturę stanowi 40 kilkustronicowych rozdziałów. Część z tych rozdziałów poświęcona jest sposobom wymiany, czyli jak powstał rynek, co było przed nim oraz jak rozszerzało się spojrzenie ekonomistów i myślicieli na niego. Kilka jest poświęconych tematom związanym z rozwarstwieniem, zarówno między państwami, jak i wewnątrz nich. Pojawiają się także bieżące tematy np. te związane z funkcjonowaniem rynków finansowych, ale również i bardziej abstrakcyjne, jak np. teoria gier. Historyk Niall Kishtainy w swoich rozdziałach, które uporządkowane chronologicznie wskazuje punkty zwrotne, w tym wynalezienie pieniądza, narodzenie się kapitalizmu i Wielki Kryzys. Opisuje zjawisko przedsiębiorczości i nierówności, analizuje ekonomię i kryzysy finansowe. Przedstawia sylwetki takich myślicieli jak Adam Smith, Karol Marx czy John Maynard Keynes. Autor wyjaśnia główne idee ekonomiczne oraz mechanizmy gospodarcze kształtujące świat dawniej i dziś.

W każdym rozdziale autor opisuje nie tylko same idee i pojęcia, ale również myślicieli, ekonomistów, filozofów, bądź polityków, którzy zajmowali się danym obszarem. I tak na przykład tam gdzie autor omawia krytykę kapitalizmu tam spotykamy Marksa, tam gdzie rozważa system planowy pojawia się jego krytyk Ludwig von Mises. Do wyjaśnienia „niewidzialnej ręki rynku” zaprzęga Adama Smitha, a Wielkiego Kryzysu z 1929 r. – Johna Maynarda Keynesa. To najbardziej znani, pierwszoplanowi aktorzy tego przedstawienia.

Jeśli chcemy się dowiedzieć, czy pieniądze naprawdę rządziły i nadal rządzą światłem, to trzeba koniecznie przeczytać tą książkę. Czy np. kryzysów ekonomicznych nie da się uniknąć? Skąd się bierze bieda? Odpowiedzi na te pytania i inne przynosi ta zrozumiała, wręcz groteskowa książka. Polecam każdemu początkującemu czytelnikowi, który zaczyna przygodę z biznesem.

Agnieszka Bykowska

Udostępnij na Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę uzupełnić to pole
Proszę uzupełnić to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu