Lektura jaką tym razem chciałbym zaproponować to “Poza schematem – sekrety ludzi sukcesu” Malcolma Gladwella z 2008 roku. Książka trafiła do naszej biblioteki dość niedawno, uwagę przyciągnął tytuł, a następnie poszukiwanie informacji o autorze treści. Czyta się lekko, oparta jest głównie na historiach znanych osób. Przyczynami rozpoznawalności nie zawsze jest talent do robienia pieniędzy ale za każdym razem jest to coś co wykracza ponad przeciętną normę statystycznego mieszkańca naszej planety.

Zawartość dzieli się na 2 główne części. Pierwsza porusza tzw. “sprzyjające okoliczności”, druga natomiast tzw. “dziedzictwo”. Obydwie części omawiają bardzo ciekawe prawidłowości wynikające z danych statystycznych. Pierwszym rewelacyjnym punktem jest omówienie daty urodzenia najlepszych sportowców m.in. w piłce nożnej, hokeju – gdzie praktycznie większość najlepszych z najlepszych to osoby urodzone w I kwartale danego rocznika. IV kwartał to praktycznie wyjątek potwierdzający regułę. Przyznam, że nigdy nie zwróciłem na taką prawidłowość uwagi. Oczywiście jest cały szereg czynników wpływających na taki wygląd danych statystycznych ale determinuje je data urodzenia.

Drugi niezwykle intrygujący rozdział to “zasada dziesięciu tysięcy godzin”, która rozumiana wprost mówi, że aby przekroczyć pewien poziom czyli sięgnąć po to co leży poza zasięgiem większości należy niejako przetrenować daną dyscyplinę (sport, matematykę, muzykę itp.) minimum 10000 godzin. Coś w tym jest, osobiście nie wiem ile godzin spędziłem jako nastolatek grając w koszykówkę przez prawie 10 lat średnio pewnie minimum 3 godziny dziennie, co daje zdecydowanie więcej niż wspomniane 10000 godzin, co tłumaczy lekkość rzutu i ogólną grację na parkiecie 🙂 z drugiej strony zamiłowanie do liczb i matematyki otworzyło moje zainteresowanie do zawodu księgowości (którym zajmowali i zajmują się rodzice) i tutaj także ilość godzin spędzona nad papierami, przepisami itp przekroczyła zdecydowanie dużo większą wartość. Czas poświęcony edukacji finansowej poprzez lekturę książek, czasopism, stron www, oglądanie inspirujących filmów i słuchanie doświadczonych osób w swoich biznesach (bycie księgowym wielu firm) sprawia, że bardzo to ułatwia i motywuje (przedsiębiorcy to specyficzna grupa zawodowa, która mimo największych problemów i największej ilości obowiązków najmniej narzeka) do gromadzenia kolejnych tysięcy godzin doświadczenia w tej inspirującej dziedzinie życia.

Kolejne rozdziały omawiają przypadki geniuszu, które można streścić, że nie wystarczy sam geniusz aby ten geniusz wykorzystać w najlepszy możliwy sposób. Ostatni z pierwszej części omawia “trzy lekcje Joego Floma”, który jako jeden z nielicznych wyspecjalizował się w rozwiązywaniu problemów, którymi nie były zainteresowane żadne inne kancelarie prawnicze. I znowu zaangażowanie przez wiele godzin, znalezienie niszy rynku, umożliwiła rozwinięcie biznesu na niewyobrażalną skalę zostawiając daleko w tyle wcześniej wskazane kancelarie prawnicze. Joe przewidział, że rozwój problemów gospodarczych wraz z wrogimi przejęciami jest tematem wartym zaangażowania.

Druga część porusza m.in. ciekawe refleksje na temat podłoża teorii katastrof samolotowych, powiązanie pól ryżowych z matematyką. I wiele innych, które pozostawię dla zaciekawionego czytelnika. Książka bardzo obrazowo uświadamia, że sukces to nie dzieło przypadku, a pieniądze nie lecą z nieba. Pieniądze są efektem osiągniętego sukcesu, a sukces jest efektem niezliczonej ilości godzin pracy i nauki, gdzie w niektórych przypadkach sprzyja data urodzenia, w niektórych miejsce urodzenia, a w niektórych pochodzenie ale nie da się pominąć wszystkich trzech sprzyjających zdarzeń w stosunku do ilości godzin pracy i nauki. Tego nie zastąpi nic.

Polecam książkę, niby omawia oczywiste sprawy, a jednak o istnieniu większości nie miałem żadnej świadomości.

Krzysztof Stosio

Udostępnij na Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę uzupełnić to pole
Proszę uzupełnić to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu