Milton i Rose Friedmanowie byli małżeństwem ekonomistów, którzy wykładali na Uniwersytecie Chicago. Milton Friedman to wybitny ekonomista amerykański, który w 1976 roku otrzymał Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla. Krytykował interwencjonizm i politykę socjalną. Z klasycznymi liberałami twierdził, że rola rządu powinna być ograniczona, a najważniejszym zadaniem rządu to zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa i ochrony, przede wszystkim najbardziej tym, którzy nie są w pełni odpowiedzialni za siebie. Był doradcą chilijskiego dyktatora Augusto Pinocheta oraz amerykańskich prezydentów Richarda Nixona i Ronalda Reagana. Prezydent Reagan nagrodził go Prezydenckim Medalem Wolności. Friedman Milton to twórca idei monetaryzmu, a przy tym antysocjalista i zwolennik wolnego rynku. Zasłynął między innymi takimi dziełami, jak “Kapitalizm i wolność”, “Wolny wybór” czy “Tyrania status quo”. Jego prace stanowią również inspirację przy wolnościowych przemianach w wielu krajach świata. Zmarł w 2006 roku.

Friedmanowie w swojej książce pokazują krok za krokiem, jak decyzje mające służyć interesom społeczeństwa, stają się w efekcie dużym ciężarem, który jest nie  do wytrzymania. Autorzy z całą pewnością opowiadają się za kapitalizmem i wolnym rynkiem, przedstawiając nam czytelnikom, w jaki sposób ten system gospodarczy prowadzi do bogactwa. Ich badania i wnioski, do których doszli, miały na pewno szczególne znaczenie dla państw między innymi takich jak Polska, które wychodziły z niewydolnego systemu społeczno-gospodarczego po upadku Żelaznej Kurtyny. Na ideach Miltona Friedmana oparte było w tamtych czasach tworzenie przestrzeni społecznej wolności i demokracji liberalnej w państwach należących do strefy wpływów Związku Radzieckiego. Jednak poglądy Miltona Friedmana spotykały się z bardzo ostrą krytyką środowisk lewicowych. Idee autora uznawano  za antydemokratyczne, i na pewno do tego  przyczyniło się  wspieranie przez Friedmana dyktatury Pinocheta. Krytyka nasiliła się zwłaszcza po tym, jak otrzymał nagrodę im. Alfreda Nobla. Najważniejsza dla Friedmana Miltona była wolność jednostki. Pomimo czasu, jaki upłynął od pierwszej publikacji książki, wciąż stanowi ona znakomicie udokumentowany wykład na temat stosunków społecznych w dzisiejszym państwie. Autorzy ukazują mechanizmy sprawowania władzy, cele jakie jej przyświecają i rolę jaką odgrywa władza i poszczególne jej jednostki, w życiu współczesnego człowieka. Ujawnia efekty tego wpływu na życie, zarówno całych społeczeństw, jak i poszczególnych komórek.

 “Wolny wybór” to przede wszystkim wyznanie wiary w wolność osobistą w stosunkach społecznych i gospodarczych, a zarazem przypomnienie, że nie jest nam ona dana raz na zawsze i cały czas trzeba o nią dbać. Wolność jest wspaniała, jak i grożna. Ludzie pozbawieni ograniczeń są zdolni do wielkich rzeczy, ale także do zniszczeń.

                                                                                                                     Agnieszka Bykowska

Udostępnij na Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę uzupełnić to pole
Proszę uzupełnić to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu