Zakup apartamentu/mieszkania w celu wynajmu krótkoterminowego, a kwestia odzyskania podatku VAT cz II

Dzisiaj analizujemy dalej temat zakupu apartamentu w celu wynajmu krótkoterminowego, w ostatnim poście omawialiśmy samą procedurę zwrotu podatku vat, kwestie wynajmu. Przyjmując założenie, ze już mamy swój wymarzony apartament na wynajem, dostaliśmy zwrot podatku vat, ale życie jak to życie może przynieść za sobą zmiany.

Poniżej różne możliwe scenariusze:

  1. Mamy zamiar zrezygnować z wynajmu krótkoterminowego i wynająć apartament długoterminowo na cele mieszkaniowe.

  • wynajem krótkoterminowy stanowi odpłatne świadczenie usług jest opodatkowany stawką VAT 8%

  • wynajem na cele mieszkaniowe ( wynajem długoterminowy) jest objęty zwolnieniem z podatku VAT na podstawie art 43 ust1 pkt 36 ustawy o VAT

Zmieniając przeznaczenie apartamentu z wynajmu krótkoterminowego na wynajem długoterminowy na cele mieszkaniowe, należy mieć na uwadze, że w przypadku wynajmu na cele mieszkaniowe nie przysługuje prawo odliczenia podatku VAT, ponieważ lokal jest wykorzystywany do czynności zwolnionych.

Gdy zmieniamy przeznaczenie po jakimś czasie, odliczenie podatku od zakupu apartamentu przysługuje jedynie za czas wykonywania czynności opodatkowanych ( najem krótkoterminowy). Później zaś podatnik będzie zobowiązany do korekty uprzednio doliczonego podatku Vat od zakupu apartamentu art 91 ust 7 ustawy o Vat. Okres korekty wynosi 10 lat. Podatnik jest zobowiązany do zwrotu proporcjonalnej części podatku Vat do Urzędu Skarbowego za przypadający czas wynajmu apartamentu na cele mieszkaniowe.

Zasady: Dokonując zmiany przeznaczenia w/w nieruchomości w 2019 roku to pierwszej korekty dokonujemy w styczniu lub pierwszym kwartale roku następującego po roku podatkowym, w którym nastąpiła zmiana. Kolejnych stosownych rocznych korekt podatku naliczonego w wysokości 1/10 za kolejne lata podatnik zobowiązany będzie dokonywać aż do końca 10 letniego okresu korekty., licząc od roku w którym nieruchomość została oddana do użytkowania.

Przykład: Podatnik kupuje nieruchomość w 2019 roku i odliczył 50.000,00 zł podatku vat, po pięciu latach postanawia, że przeznaczy lokal na wynajem długoterminowy zwolniony z podatku Vat. Wyżej wymieniona zmiana przeznaczenia spowoduje konieczność dokonania korekty w stosunku do pozostałego okresu. 5/10×50.000,00 = 25.000,00 taką łączną kwotę należy oddać fiskusowi. W 2029 roku podatnik będzie mógł zmienić przeznaczenie nieruchomości bez konieczności zwrotu podatku VAT.

Warto tu dodać, że przeznaczenie nieruchomości na cele mieszkaniowe powoduje, że podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku Vat przy zakupach towarów i usług wykorzystywanych do świadczenia usług zwolnionych z Vat

2. Mimo, iż z początku deklarowaliśmy krótkoterminowy wynajem lokalu przez cały rok, teraz zmieniamy zdanie i część roku planujemy spędzać we własnym apartamencie.

Oczywiście takie postępowanie ma swoje konsekwencje podatkowe, w tej sytuacji mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem usług, czyli świadczymy usługi na własne potrzeby, art.8 ust 2 Ustawy o Vat. Zgodnie z treścią art. 29a ust. 5 ustawy VAT podstawą opodatkowania usług nieodpłatnych jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika. Kosztem tym są wszystkie wydatki poniesione przez podatnika w celu zrealizowania usługi. W/w czynności można dokumentować np. dowodem wewnętrznym, czyli “płacimy Vat od własnego pobytu”

3. Nie chcemy być już czynnym podatnikiem podatku Vat

Spełniamy warunki powrotu do zwolnienia , obowiązuje nas ten sam dziesięcioletni okres korekty jak w przykładzie pierwszym, wpłaty proporcji podatku Vat do urzędu Skarbowego dokonujemy z chwilą złożenia ostatniej deklaracji VAT.

4. Postanawiamy sprzedać apartament

Ten przypadek i kolejne omówię w następnym poście – gdyż wymaga on szerszego podejście do zagadnienia

Lidia Zieniewicz-Stosio

Udostępnij na Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę uzupełnić to pole
Proszę uzupełnić to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu