Daniel Kahneman jest autorem około 200 publikacji naukowych z ekonomii, psychologii i prawa oraz pogranicza tych dziedzin. Wraz z Amosem Tverskim opracował teorię perspektywy, opisującą procesy decyzyjne w warunkach niepewności. Za zastosowanie narzędzi z psychologii w badaniach ekonomicznych, ze szczególnym uwzględnieniem teorii perspektywy, otrzymał w 2002 Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. Jego publikacje ukazują się w „Journal of Behavioral Decision Making”, „Journal of Risk and Uncertainty”, „Thinking and Reasoning”, „Economics and Philosophy”.

“Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” – przełomowa książka Daniela Kahnamena o działaniu ludzkiego umysłu. Bestseller w kategorii książek popularno-naukowych. Psycholog i ekonomista w swojej książce objaśnia działanie umysłu i opisuje, jak o naszym myśleniu wspólnie decydują dwa systemy: ten szybki, intuicyjny i emocjonalny oraz drugi, wolniejszy, działający w sposób bardziej logiczny. Kahneman odkrywa przed nami niezwykłe możliwości – ale też błędy i usterki – szybkiego myślenia, wskazując wszechogarniający wpływ intuicyjnych wrażeń na nasze myśli i zachowania. Z lektury dowiemy się kiedy kierować się intuicją, czy logicznie myślenie przynosi pożądane efekty, dlaczego popełniamy błędy i jak ich przede wszystkim unikać.

Czy ludzie są świadomymi i autonomicznymi autorami własnych wyborów i osądów? Czy mogą ufać własnemu myśleniu, zwłaszcza temu szybkiemu – intuicyjnemu i emocjonalnemu? Rozważniej jest na pewno zdać się na myślenie wolne, analityczne. A mimo to trudno uniknąć pułapek myślenia. Przytrafia się to nawet ekonomistom i nie sprzyja trafnym decyzjom… W tej odkrywczej książce Daniel Kahneman, psycholog, który otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii, daje naprawdę istotny wgląd w mechanizmy ludzkiego myślenia. Autor ukazuje w nowym świetle wiele ważnych zagadnień. Jakie ma znaczenie dla naszych biznesowych strategii fakt, że przejawiamy niechęć do ponoszenia strat i nadmierną pewność siebie? Dlaczego np. tak trudno przewidzieć, co zapewni nam sukces w przyszłości? Skąd się biorą trudności w obiektywnej ocenie ryzyka w pracy i codziennym życiu? Jakie niedociągnięcia wpływają na nasze decyzje, gdy inwestujemy na giełdzie lub planujemy wakacje? Na te pytania nie da się odpowiedzieć, nie wiedząc, jak oba systemy kształtują nasze osądy i decyzje. Kahneman wciąga czytelnika do żywej rozmowy o ludzkim myśleniu i pokazuje, kiedy można, a kiedy nie wolno ufać intuicji. Radzi, jak możemy wykorzystać potencjał wolnego myślenia, dzieli się praktycznymi wskazówkami, radami i przenikliwymi spostrzeżeniami na temat wyborów w życiu zawodowym i osobistym.

Ludzki umysł to taki skomplikowany labirynt, po którym przewijają się tysiące myśli. Na co dzień nie koncentrujemy się na tym, dlaczego przychodzą nam one do głowy w danych momentach, jakie mają na nas działanie i czy jesteśmy w stanie je weryfikować. Myślę, że warto pochylić się nad tą książką, bo odpowiada na setki pytań o myśleniu i naprawdę otwiera umysł.

Agnieszka Bykowska

 

Udostępnij na Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę uzupełnić to pole
Proszę uzupełnić to pole
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu